28.10.’89: Pusťte ho! Poslední velká protirežimní demonstrace na ‚Václaváku‘

Poslední velká konfrontace mezi protestujícími občany a policií před 17. listopadem se odehrála při státním svátku 28. října 1989. Na různých místech Prahy manifestovalo 10 až 20 tisíc lidí. Autentické svědectví přinesl o několik dní později bulletin Informace o Chartě 77, jehož zprávu přetiskujeme.

Manifestace začala v horní části Václavského náměstí v 15.03 hodin poté, co někdo ze shromážděného davu zavolal: „Pusťte ho!“ Šlo zřejmě o protest proti zadržování nějakého občana policisty, jichž bylo na Václavském náměstí již několik desítek.

Lidé se seskupili na chodnících, na vozovkách i uprostřed náměstí. Podle různých odhadů jich bylo 5 až 10 tisíc. Manifestace probíhala nerušeně 25 minut, lidé se seřadili do průvodu a pomalu pochodovali k dolní části náměstí. Manifestující nesli 6metrový transparent s nápisem „Republiku si rozvracet nedáme – HOS“ (Hnutí za občanskou svobodu – pozn. red.), dále menší transparent na trikolóře s nápisem „Svobodu politickým vězňům“. Provolávali hesla My jsme tady doma, Ať žije Charta 77, Ať žije Havel, Chceme svobodné volby, Dubček, Masaryk, Svobodu, Nechceme Jakeše, Nechceme Štěpána.

Po 25 minutách byla horní část náměstí uzavřena policejními kordony, u sochy sv. Václava, na úrovni Jindřišské ulice a v bočních ulicích pohotovostními jednotkami v bílých přilbách.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/media/28-10-89-pustte-ho-a-obusky-se-zvedly.A141109_155128_ln-media_ele

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *